close
دانلود آهنگ جدید
بازی درمانی؛ دنیای رنگی کودکانه
loading...

deltagoonagoon

عروسک، نقاشي، خاله‌بازي، قصه خواني،نمايش و... همه از علاقه‎مندي‎هاي کودکان هستند. اما چرا کودکان بايد بازي کنند؟ بازي کردن، با مغز و هوش کودک‎تان ارتباط مستقيمي دارد. تا به حال به اين فکر کرده‌ايد که چرا بچه‌ها اينقدر بازي کردن را دوست دارند يا اينکه اگر اين نياز در آنها سرکوب شود، چه بلايي سر روح و جسم آنها مي‌آيد؟ اصلا چرا دختر‌بچه‌ها اينقدر جذب عروسک‌هاي‌شان مي‌شوند يا دوست دارند که همراه بزرگ‌ترها يا والدين‎شان خاله‌بازي…

بازی درمانی؛ دنیای رنگی کودکانه

nasim بازدید : 2 یکشنبه 20 مرداد 1398 نظرات ()
عروسک، نقاشي، خاله‌بازي، قصه خواني،نمايش و... همه از علاقه‎مندي‎هاي کودکان هستند. اما چرا کودکان بايد بازي کنند؟
بازي درماني

بازي کردن، با مغز و هوش کودک‎تان ارتباط مستقيمي دارد. تا به حال به اين فکر کرده‌ايد که چرا بچه‌ها اينقدر بازي کردن را دوست دارند يا اينکه اگر اين نياز در آنها سرکوب شود، چه بلايي سر روح و جسم آنها مي‌آيد؟ اصلا چرا دختر‌بچه‌ها اينقدر جذب عروسک‌هاي‌شان مي‌شوند يا دوست دارند که همراه بزرگ‌ترها يا والدين‎شان خاله‌بازي کنند؟ مجله‎ي پيام دلتا پاسخ سوالات شما را مي‌داند؛ پس با ما همراه باشيد.

بازي

بازي درماني چيست؟

بازي‌درماني روشي است که به ياري کودکان مي‎شتابد تا بتوانند مسائل خود را به دست خويش حل کنند. بازي‎درماني به کودک اجازه مي‎دهد جهان را در مقياس کوچک‎تر با دستان خود بسازد و تحت نفوذ درآورد. تجربه‌اي کوچک اما واقعي!

انواع بازي

بزن بريم خاله‌بازي! قطعا هر کدام از فرزندان ما مهارت‌ها و ويژگي‌هاي شخصيتي متفاوتي دارند و بر اساس اين تيپ‌هاي شخصيتي ممکن است جذب بازي‌هاي مختلفي شوند که در ادامه اين مقاله آنها را معرفي مي‌کنيم.

بازي‌هاي اکتشافي

 اين بازي‌ها سبب چالاکي و افزايش مهارت‌هاي حسي و حرکتي و تقويت سيستم عصبي کودک مي‌شود. از جمله اين بازي‌ها مي توان به تخته تعادل، استخر توپ، نقاشي با انگشت و کولاژ اشاره کرد.

بازي‌هاي عاطفي- اجتماعي

 کودکان از طريق اين نوع بازي‌ها احساسات، ناکامي‌ها و اضطراب‌هاي خود را بيان مي‌کنند. بيان احساسات به روش صحيح و موثر باعث افزايش توان سازگاري آنها مي‌شود. به کمک اين بازي‌ها کودک مهارت‌هايي مانند عزت نفس، اعتماد به نفس، خودآگاهي، استقلال، ارتباط موثر با ديگران، همکاري و مسئوليت‌پذيري را مي‌آموزد. بازي‌هاي خيالي، سيني شن، ايفاي نقش، داستان‌سازي از جمله بازي‌هاي عاطفي- اجتماعي هستند.

بازي‌هاي ذهني (هوشي)

 رشد و تکامل ذهن کودک بيش از ساير جنبه‌ها مورد توجه همگان است؛ زيرا يادگيري يک فرايند ذهني است. کودک به کمک بازي‌هاي ذهني از طريق دستکاري اشياء و تماس با محسوسات حقايق را کشف مي‌کند و از اين راه تجربه مي‌آموزد. بازي با مکعب‌ها، کارت‌هاي حافظه، دومينوها، سازه‌ها، ساختني‌ها، ديوارک‎ها و بازي‌هاي کلامي از جمله اين بازي‌ها هستند.

بازي

دنياي اسباب‌بازي‌ها

بازي با وسايل مختلف مي‌تواند علاوه بر رشد و پروش فکري و ذهني کودک، به اعتماد به نفس کودکان خلاق هم کمک کند. البته نقش والدين هم در انتخاب نوع اسباب‎بازي‌ها و مشارکت آنها در بازي بسيار موثر است.

اسباب‌بازي‌ها و مواد بازي

اين دسته از وسايل بازي بچه‌ها بسيار گسترده‎اند؛ مثلا دخترها هميشه عاشق عروسک‌هاي‎شان هستند البته در انتخاب نوع وسايل بازي و عروسک‌ها نيز بايد دقت کنيد. انتخاب يک عروسک باربي ممکن است با فرهنگ خانوده‌هاي ايراني سازگاري نداشته باشد و باعث تغييرات منفي در تفکرات کودک شود. از جمله اين وسايل بازي مي‌توان به اين موارد اشاره کرد:

خانه و خانواده عروسک‌ها، تخت‌خواب عروسک، کالسکه عروسک، لباس‌هاي عروسک، عروسک‌هاي پارچه‌اي، شيشه‌شير، تلفن، کتاب‎هاي داستان، سازه‌ها، لگو، کارت‌هاي بازي، ميز و صندلي کودک، کيسه غله، سيني شن، گل رس، انواع ماژيک و مدادها، کاغذ و چسب، ظروف و کارد و چنگال پلاستيکي، سبد خريد، وسايل نقليه، خرس پشمالو، وسايل پزشکي و ماسک‌هاي مختلف.

حيوانات مينياتوري

حيوانات اهلي، جنگلي، دايناسورها، خزندگان، حشرات، دريايي‌ها در اندازه‌هاي مختلف همه از اين دسته اسباب‌بازي‌‎ها هستند. هدف اصلي بازي اين است که به کودک امکان دهيم تا در مورد استنباطش از روابط شخصي خود و روابط ديگري که در خانواده وجود دارد به داستان‌سرايي بپردازد.

بررسي روابطش با ديگران در گذشته، حال و آينده، دستيابي به شناخت کامل‎تري از موقعيت خود در خانواده، بررسي و کشف ترس‎هاي مربوط به روابط آينده خود و ديگران و خيال‎پردازي راجع به روابط احتمالي آينده از ديگر اهداف بازي با اين اسباب‎بازي‌ها است. فرايند استفاده از حيوانات مينياتوري اساسا فرافکنانه است.

کار با سيني شن

کار با سيني شن به کودک فرصت مي‌دهد تا داستان‎سرايي کند و در تخيل خود رويدادها و موقعيت‎هاي گذشته و کنوني را باز آفريني کند. او در خلال اين بازي مي‌تواند رويدادهاي خاص گذشته، حال و آينده را بررسي کند، آن چيزهايي که برايش قابل قبول نبوده يا نيستند، به عمل درآورد؛ سرانجام کودک شما نسبت به رويدادها به درک شناختي و کسب بينش لازم مي‌رسد و مي‎تواند براي مسائل مختلف راه حل پيدا کرده و بين دوگانگي‎ها هماهنگي برقرار کند.

بازي

نقاشي، رنگ‎آميزي و کولاژ

اين رسانه‎ها تمرکز بر خلاقيت دارد و کودک را به کاوش و آزمايش ترغيب مي‎کند. همچنين به کودکان اجازه مي‎دهد تا با استفاده از تخيل، نمادپردازي، افکار دروني، احساسات و تجارب‎شان را بيان و منتقل کنند. بيان شرح حال، ابراز احساسات هيجاني شديد يا رانده‎شده و کمک کردن به کودک در کنترل رويدادهايي که تجربه کرده است يا  تجربه مي‎کند، جزء اهداف مهم اين بازي‌ها محسوب مي‌شود.

کولاژها صحنه ديگري را براي بروز خلاقيت کودکان فراهم مي‌آورند. کولاژ اين فرصت را به کودک مي‌دهد تا بين بافت و ساختار اشياء (پرها، خاک اره و پنبه) و احساسات هيجاني‌اش ارتباط برقرار کند. کولاژها رسانه مناسبي است تا کودک از توصيف‎هاي سطحي به سمت توصيف‎هاي عميق‎تر و خودافشايي حرکت کند.

مسافرت خيالي

تکنيک بسيار قدرتمندي که براي فرايند مشاوره‎ي کودک مفيد و سودمند محسوب مي‎شود، مسافرت خيالي است. اين مسافرت مي‌تواند به کودک کمک کند تا با تجاربي که برايش دردناک بوده‌اند و به همين دليل احتمالا سرکوب شده‎اند، ارتباط برقرار کند. به او امکان مي‌دهد که با ناراحتي و درد دروني‎اش سازگار شود و سپس از طريق فرايند مشاوره با آن درد مقابله کند.

از اهداف اين شيوه بازي مي‎توان به مواردي چون کمک کردن به کودک در بيان شرح حال، ارتباط برقرار کردن با تجارب سرکوب‎شده، کسب تجربه و کشف رفتارهاي جايگزين با نتايج رضايت‎بخش اشاره کرد.

کتاب‎ها و داستان‎ها

کتاب‌ها براي مقاصد آموزشي بسيار مناسب هستند. همچنين خلق داستان از نظر درماني مفيد است. کتاب براي کسب آگاهي در مورد مسائلي همچون سوءاستفاده جنسي، خشونت، خشم، جدايي، طلاق و مرگ استفاده مي‎شود. اينکه والدين معمولا شب‌ها براي بچه‌ها قصه بگويند، مي‎تواند در رشد شخصيات آنها کمک کند و تا حد زيادي موثر باشد؛ پس با کودکان و دنياي بازي‎هاي رنگي آنها همراه باشيد.

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  آمار سایت
 • کل مطالب : 59
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 2
 • آی پی دیروز : 1
 • بازدید امروز : 13
 • باردید دیروز : 0
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 13
 • بازدید ماه : 86
 • بازدید سال : 92
 • بازدید کلی : 92